Osoba starająca się o uzyskanie zachowku ma w interesie udowodnienie, że należy jej się jak największa suma. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z punktu widzenia osoby, która jest spadkobiercą lub otrzymała zapis windykacyjny. W tym wypadku najczęstszym celem jest obniżenie wysokości zachowku do minimum. Jeśli otrzymamy spadek zapisem w testamencie warto znać możliwości zmniejszenia bądź nie wypłacania zachowku.

Przedawnienie

Pierwszą możliwością nie wypłacenia zachowku jest wygaśniecie prawa do niego. W prawie polskim istnieje zapis mówiący o tym, że o zachowek można się starać w ciągu 5 lat od daty otwarcia i ogłoszenia testamentu. Jeśli osoba starająca się o zachowek wysunie swoje żądania po tym terminie stają się one bezpodstawne.

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie musi nastąpić w testamencie i być uzasadnione.Wydziedziczenie to najprościej mówiąc odebranie wskazanej osobie prawa do zachowku. Ważną rzeczą jest, że informacja o wydziedziczeniu poszczególnych członków rodziny musi znaleźć się w testamencie. Ponadto, aby miało ono skutki prawne, w testamencie musi pojawić się także jego uzasadnienie. W Kodeksie Prawa Cywilnego znajdują się dokładne wytyczne określające w jakich wypadkach osoba z najbliższej rodziny może zostać wydziedziczona. Warto pamiętać, że osoba wydziedziczona może starać się o obalenie testamentu, jeśli ma dowody na to, że została pozbawiona prawa do dziedziczenia bezpodstawnie.

Niegodność dziedziczenia

Trzecią sytuacją, kiedy może dojść do nie zapłacenia zachowku jest udowodnienie osobie starającej się o niego, iż jest niegodną dziedziczenia. O stwierdzenie niegodności dziedziczenia wystąpić może każdy. Najczęściej z takim wnioskiem występują spadkobiercy i zapisobiorcy windykacyjni pragnąc uniknąć płacenia zachowku. Niemniej jednak z wnioskiem o uznanie niegodności dziedziczenia może wystąpić również np. windykator, prokurator lub osoba czująca moralny nakaz złożenia takiego wniosku. O niegodności dziedziczenia decyduje sąd podczas rozprawy. Tym samym wniosek taki powinien być dobrze udokumentowany.

Pomniejszenie zachowku

Spadkobierca może starać się również o obniżenie kwoty należnej osobie starającej się o zachowek. Kwota należna może zostać pomniejszona o zapisy windykacyjne, darowizny czy fundusze przeznaczone na edukację i wychowanie, które osoba starająca się o zachowek otrzymała od spadkodawcy za jego życia. Jeśli o zachowek starają się wnuki spadkodawcy kwota zachowku może zostać pomniejszona o wielkość darowizn udzielonych ich rodzicom, którzy nie dziedziczą. W przypadku dążenia do obniżenia kwoty zachowku należy pamiętać o tym, że wszystkie darowizny czy zapisy majątkowe muszą zostać udokumentowane przed sądem.

Komentarz do “Obniżenie wysokości zachowku

  • Marzec 27, 2018 z 8:34 am
    Permalink

    Witam serdecznie
    Chcialem opisac sprawe o zachowek po moim zmarlym wujku, ktory sporo lat przed smiercia wydziedziczyl z uzasadnieniem notarialnie dwie corki, a caly majatek przepisal na mnie i moja siostre.
    Poczatkowo mielismy sprawe o podwazenie testamentu, jednak obydwie corki ja przegraly, jednakze zaraz pozniej zalozyly sprawe o zachowek dla swoich dzieci, (ktorych to zmarly wujaszek nie wydziedziczyl gdyz nie wiedzial nawet o istnieniu dwoje wnuczat).
    Wydziedziczone corki uporczywie nie dopełniały względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (czyli np. nie pomagały mu w czasie jego choroby albo przez długie lata w ogóle nie utrzymuje kontaktów z rodziną, nie odbiera telefonów, nie interesowaly sie czy ma za co zyc i z czego zaplacic alimenty komornikowi)
    Na dzien dzisiejszy w sadzie okregowym padl wyrok o zaplate zachowku na poziomie po 140 tys zarowno ja jak i moja siostra + koszty sadowe, powoda no i nasze .Nasza sytuacja nie jest najlepsza zwlaszcza ze mamy po 2 dzieci. Ja przeprowadzilem sie z duzego miasta, rezygnujac z malzonką z dobrze platnej pracy, by majatek nie podupadl i nie zostal rozgrabiony. Siostra mieszka w mieszkaniu z kredytem i nie stac ja na takie wydatki.
    Prosze o porade jak walczyc i sie odwolywac by znaczaco zmniejszyc zachowek lub splacac go na raty lub wogole go nie placic albo czy moze jest jakas mozliwosc by jak juz nie bedzie inniej mozliwosci zaznaczyc by kwota z zachowku mogla zostac wykorzystana dopiero przy pelnoletnosci wnuczat
    Pozdrawiam
    lekko zalamany Matryk

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *